spot_img

Välispoliitilise sularaha tõkked näevad välja nagu Šveitsi juust

Šveitsi miljardär Hansjörg Wyss tunneb sügavat huvi Ameerika poliitika vastu. Aastate jooksul on ta pumbanud 475 miljonit dollarit, mille ta on teeninud meditsiiniseadmete tootmisega, vasakpoolsetele kaitserühmadele – ainuüksi 2021.aastal 72 miljonit dollarit, selgub konservatiivse valverühma Americans for Public Trust uuest raportist. 

Kuigi välismaalastel on keelatud raha annetada otse poliitilistele eesmärkidele, on Wyss andnud ohtralt edumeelsetele poliitilistele organisatsioonidele. Alates 2016.aastast on umbes 245 miljonit dollarit tema Ameerika poliitikale tehtud kulutustest läinud Arabella Advisorsile, mis kontrollib tohutut edumeelsete mittetulundusühingute võrgustikku, mis on rahastanud sadu väiksemaid rühmitusi, kes on kampaaniaid teinud konkreetsete probleemide ja kandidaatide nimel. Arabella kogus 2021.aastal 1,6 miljardit dollarit.

Kriitikud väidavad, et Wyssi suurus valgustab poliitilises rahanduses haigutavat lünka, mis võimaldab sisuliselt jõukatel välismaalastel oma sissemakseid pesta – seda kasutavad demokraadid palju jõulisemalt kui vabariiklased. See võib aidata selgitada, miks see probleem tõusis esile 14.augustil, kui esindajatekoja vabariiklased teatasid uurimisest, „kas USA seadustiku jaotise 501 alusel maksuvabastusega üksused järgivad seaduslikke ja regulatiivseid keelde … välismaiste allikate suhtes rahastamine … suunatakse selliste organisatsioonide kaudu Ameerika valimiste mõjutamiseks.

Arabella ja tema tütarorganisatsioonid keeldusid seda artiklit kommenteerimast. 

Välisannetuste vastuvõtmine on olnud pikka aega ebaseaduslik, kuid maastik muutus 2010.aastal ülemkohtu otsusega Citizens United vs. FEC. Leides, et kampaania rahastamise seadused rikuvad sõnavabadust, takistas kohus üldiselt valitsust piiramast korporatsioonide ja muude rühmituste sõltumatuid poliitilisi kulutusi. Citizens United lubas sisuliselt Wyssil ja teistel välismiljardäridel anda piiramatus koguses raha poliitilistele tegevuskomiteedele ja teistele organisatsioonidele, kes ei kooskõlastanud oma propageerimist konkreetsete kandidaatidega. 

Arabella Advisorsi struktuur on disainilt keeruline ja läbipaistmatu. Arabella koosneb käputäiest väiksematest, kuid siiski suurtest ja mõjukatest fondidest – New Venture Fund, Sixteen Thirty Fund, North Fund, Hopewell Fund ja Windward Fund. Seejärel loovad need rühmad üldnimedega hüpikaknarühmad, nagu “Floridians for a Fair Shake” ja “Arizonans For Responsible Government”, et kampaaniaid teha konkreetsete probleemide ja kandidaatide nimel.

Need pole midagi enamat kui veebisaidid, mis on loodud välja nägema täiesti sõltumatud, rohujuuretasandi huvikaitserühmad; ometi saab need vooluvõrgust lahti võtta kohe, kui kampaania lõpeb,“ vastavalt Arabella tegevust puudutavale parempoolsele mittetulundusühingule Hayden Ludwigi, parempoolse mittetulundusühingu poliitikauuringute direktori Hayden Ludwigi hiljutisele aruandele Arabella tegevuste kohta, mis uurib avalikustamata annetusi mittetulundusühingutele, mida tavaliselt halvustatakse. “tume raha.” Rühmad ei esita IRS-i avalikustamisi ega avalda oma töötajaid, juhatusi ega eelarvet. Sageli küsivad nad annetusi pahaaimamatutelt liberaalidelt, kellest mõned võivad olla häiritud mõistmast, et nad toetavad tegelikult poliitika suurimat “tumeda raha” koletist, mitte rohujuuretasandi gruppi.  

Arabella puhul on annetajate raha äärmiselt vahetatav. Kuna see suunatakse enne kulutamist läbi kahe või kolme organisatsiooni, on raske kindlaks teha, kuidas välismaalaste (nt Wyss) annetusi välja makstakse. Arvestades Arabella suuri poliitilisi kulutusi, pole kahtlust, et organisatsioon avaldab poliitilist mõju ja on Bideni administratsiooniga hubane. Sel aastal selgus, et Arabella Eric Kessler oli ainus valitsusväline töötaja meiliahelas, kus põllumajandusminister Tom Vilsack ja teised USDA töötajad arutasid poliitikat USA toidusüsteemi ümberkujundamiseks ja lihatööstuse kõrgete hindade pärast, tekitades küsimusi selle kohta, kas rühm kujundab Bideni administratsiooni tegevuskava.

Kuna Arabella ja nende välismaised megadoonorid teevad Valge Majaga tihedat koostööd, ei näe ma, et demokraadid oleksid võõra raha mõju pärast põrmugi mures, kuigi nad veetsid aastaid Trumpi oletatava Venemaa vara kohta,” ütleb Ludwig. 

Kaks aastat tagasi esitas Americans for Public Trust FEC-le kaebuse Wyssi ja Arabella kohta. Kuigi FEC üldjuristi aruandes selles küsimuses jõuti järeldusele, et “praegu ei ole protokollis piisavalt teavet järeldamaks, et Wyss andis kaudse poliitilise panuse … mida kasutataks valimiseesmärkidel”, kinnitas aruanne mitmeid ameeriklaste poolt tõstatatud probleeme avaliku usaldusega. Täpsemalt jõuti järeldusele, et Sixteen Thirty Fund, mis on Arabella Advisorsi võrgustiku ja Wyssi raha teenimise kanali põhiosa, oli kulutanud lõviosa oma eelarvest valimispoliitikale.

Lõppkokkuvõttes võib igasugune lootus välisraha valimistel käsitleda Kongressil. Esindajatekoja vabariiklased võtsid hiljuti kasutusele Ameerika valimiste usalduse (ACE) seaduse, mis muudaks välismaalastel ebaseaduslikuks suunata raha mittetulundusühingutelt Super PAC-idele ja muudele sõidukitele valimiskuludeks. Ja senaator Marco Rubio võttis uuesti kasutusele hääletussedelite kaitsmise seaduse välismõjude eest, mis muudaks välisriigi kodaniku otsese või kaudse rahalise panuse riiklikesse või kohalikesse algatustesse ja referendumitesse ebaseaduslikuks.

Välismõju piiramine valimistel on teema, mida toetab suur enamus mõlemas erakonnas. “Mõlema erakonna ameeriklased ütlevad ikka ja jälle, et nad ei taha välismaist raha USA valimistele pääseda,” ütleb Ron Fein puhaste valimiste valveorganisatsioonist Free Speech for People. Ta märgib ka, et osariigi ja kohalikud demokraadid on võtnud omaks välisannetuste piiramise.

JÄTA OMA KOMMENTAAR

Sarnased

Leia Meid FBs!spot_img

Viimased

- Soovitus -spot_img
- Soovitus -spot_img