Usaldus Bideni majanduse juhtimise vastu on ajalooliselt madal

Autor Megan Brenan Gallupist

Kuna ameeriklased on USA majanduse olukorra suhtes vähem optimistlikud kui viimastel kuudel ja mure inflatsiooni püsimise pärast püsib, on nende usaldus president Joe Bideni vastu, et soovitada või teha majanduse jaoks õiget asja, üks madalamaid, mida Gallup on iga presidendi jaoks alates 2001. aastast mõõtnud. Kuid Biden pole ainus, kes skeptilise avalikkusega silmitsi seisab, sest Föderaalreservi esimees Jerome Powell, vabariiklaste ja demokraatide liidrid kongressis ning eeldatav presidendikandidaat vabariiklane Donald Trump koguvad usaldusreitinguid alla 50%.

Nelikümmend kuus protsenti USA täiskasvanutest ütleb, et neil on “palju” või “õiglane” usaldust Trumpi vastu, et teha või soovitada majandusele õiget asja, samas kui vähem ütlevad sama Bideni (38%), Powelli (39%) ning demokraatide (38%) ja vabariiklaste (36%) juhtide kohta kongressis.

Suures osas peegeldab see erakondlikkust; Demokraadid on kindlad Bideni, Powelli ja demokraatide kongressijuhtides, vabariiklased aga Trumpi ja vabariiklaste kongressijuhtides. Partisanidel on vähe või üldse mitte usaldust vastaspoole juhtide vastu. Kuigi poliitilised sõltumatud ei ole üheski liidris liiga kindlad, usaldavad nad Trumpi kõige rohkem.

Need tulemused pärinevad Gallupi majanduse ja isikliku rahanduse küsitlusest, mis viidi läbi 1.-22. aprillini. Küsitluse väliperioodil avaldas tööstatistika büroo viimased tarbijahinnaindeksi andmed, mis näitavad, et inflatsioon on endiselt kangekaelselt kõrge, kuigi mitte kusagil lähedal 2022. aastal nähtud 40 aasta kõrgeimale tasemele. Pärast küsitluse lõppu teatas Powell, et intressimäärad jäävad praeguse inflatsioonimäära tõttu stabiilseks.

Usaldus Bideni majanduse juhtimise vastu on eelkäijatega võrreldes madal

Gallup on alates George W. Bushi ametisse astumisest 2001. aastal jälginud usku presidentide võimesse teha majanduse jaoks õiget asja. Bushil, Barack Obamal ja Bidenil (vähemal määral) oli eesistumise alguses enamuse tasemel majandusliku usalduse reiting, samas kui avalikkuse usaldus Trumpi vastu ei tõusnud kunagi üle tema esialgse 48% näidu. Trumpi praegune reiting on sisuliselt seotud tema viimase ametis oldud aasta omaga.

Obama usaldusreiting oli igal aastal vähemalt 50%, välja arvatud üks (2014. aastal 42%). Bidenil on läinud palju halvemini, kuna usaldus oma majandusjuhtimise vastu langes 2022. aastal järsult kõrgema inflatsiooni keskel järsult 57%-lt 40%-le ja sellest ajast alates on see olnud alla 40%. Ainult Bush teenis ameeriklastelt madalama usalduse kui Biden on alates eelmisest aastast — oma teise ametiaja lõpuks, keset suurt majanduslangust, kui vaid 34% ameeriklastest väljendas usku tema majanduslikesse võimetesse.

Usaldus Powelli vastu on ajalooliselt madal

Powelli viimane majandususalduse näit 39% on statistiliselt sarnane eelmise aasta 36%ga. Alan Greenspan, kes teenis sellel ametikohal viis ametiaega, äratas aastatel 2001–2005 gallupi viie lugemise osas enamuse tasemel usaldust. Seevastu Greenspani järginud föderaalreservi kaks esimeest – Ben Bernanke ja Janet Yellen – ei suutnud registreerida usaldusreitinguid üle 50%.

Üks põhjus, miks Fedi esimehed tekitavad tavaliselt vähem usaldust kui presidendid, on see, et avalikkus pole nendega liiga tuttav ja seega on tõenäolisem, et nad ei paku oma juhtimise kohta arvamust. Sel aastal ei avalda Powelli kohta arvamust 16%. Ajalooliselt on keskmine protsent, kes ei avalda arvamust Fedi esimehe juhtimise kohta, olnud 17%.

Keskmisest madalam usaldus demokraatlike, vabariiklaste kongressijuhtide vastu

Mõlema partei kongressijuhtide praegused majandususalduse näidud on statistiliselt sarnased eelmise aasta näitudega, kuid tunduvalt madalamad kui mõlema ajalooline keskmine. Demokraatliku juhtkonna viimane 38% usaldusreiting on lähedal kõigi aegade madalaimale 34%-le, mis registreeriti 2023. aastal ja allpool keskmist 46% alates 2001. aastast. Vabariiklaste juhtkonna viimane 36% reiting on tublisti üle selle grupi 24% madalast 2014. aastast, kuid oluliselt madalam kui ajalooline keskmine 43%.

Usaldusreitingud olid viimati enamuse tasemel 2009. aastal demokraatide kongressijuhtide ja 2003. aastal vabariiklaste kongressijuhtide puhul.

Erakondlikkusest ajendatud usaldus majandusliidrite vastu

Ameeriklaste usaldust nende võtmejuhtide vastu ajendavad partisanide erinevad vaated. Vabariiklaste suur enamus väljendab usku Trumpi (86%), nende partei eeldatava presidendikandidaadi majanduslikku kompetentsi ja 82% demokraatidest teeb sama Bideniga.

Demokraadid ütlevad vabariiklastest tõenäolisemalt, et nad on kindlad oma partei kongressijuhtides (vastavalt 80% vs 67%). Demokraadid (56%) on ka Powelli majanduse käsitlemisel enesekindlamad kui vabariiklased (30%). Vähesed kummaski parteis on kindlad vastaspoole presidendikandidaadis või kongressi juhtides.

Umbes kolmandik sõltumatutest ütleb, et nad on kindlad Bidenis, Powellis ja mõlema partei kongressijuhtides. Trump teenib sõltumatutelt suuremat usaldust (45%).

Otsi kokku tõmmates

Ameeriklaste hinnangud rahvamajandusele on sünged ja neil puudub usk USA liidrite võimesse seda korralikult juhtida. Demokraadid usaldavad majanduses Bidenit ja Powelli, vabariiklased aga Trumpi — kuid suhteliselt vähesed sõltumatud usaldavad ühtegi praegust juhti, kellel on käsi majanduse juhtimisel. Netotulemus on see, et erinevalt hiljutisest 2021. aastast ei teeni ükski peamine riigitegelane, kes suudab majandust mõjutada, enamiku ameeriklaste usaldust.

Bideni alamreitingul võib olla märkimisväärne mõju valimistele, kuna tal pole mitte ainult madalaim majanduslik reiting kõigist tagasivalimist taotlevatest presidentidest alates sellest, kui Gallup seda 2001. aastal jälgima hakkas, vaid sõltumatud usaldavad tema vastast rohkem kui teda.

Sarnased

Leia Meid Youtubes!spot_img

Viimased

- Soovitus -spot_img
- Soovitus -spot_img
- Soovitus -spot_img
- Soovitus -spot_img
- Soovitus -