Shilajit: iidne ravim, mis teeb kaasaegseid terviselaineid

Nii rikkaliku ajalooga kui mineraalide sisaldus, pakub shilajit pilguheitu looduse apteeki, pakkudes eeliseid suurenenud viljakusest kuni suurenenud energiani. Kui teadus hakkab selle iidse eliksiiri saladusi lahti harutama, tekivad küsimused selle tõhususe ja potentsiaali kohta loodusliku terviselahendusena.

Looduse iidne eliksiir

Kõrgel Himaalajas imbub kivimitest shilajit, mis on sajanditevanuse lagunenud taimse aine tõrvataoline kõrvalsaadus. Mineraalide, fulvohappe ja humiinhapete rikka kompositsiooniga on see Ayurveda meditsiinis austatud koht kui “Rasayana”, mille eesmärk on edendada pikaealisust ning taaselustada keha ja vaimu.

Ayurveda arst Sruthi Bhat kiitis shilajiti selle laia spektri tervisele kasulike omaduste eest, öeldes The Epoch Timesile: “Shilajiti ainulaadne koostis pakub hulgaliselt kasu tervisele.” Pr Bhati sõnul toetab shilajit muu hulgas südame-veresoonkonna tervist, aitab seedimist ja tasakaalustab hormoone. “Shilajit on mitmekülgne toonik üldise tervise ja heaolu jaoks, mis on suunatud keha mitmele süsteemile, et edendada elujõudu ja vastupidavust,” jagas ta.

Teaduslik uurimine toetab neid väiteid, paljastades, et Shilajiti koostis on uskumatult mitmekesine, sisaldades üle 85 mineraali, vitamiini ja fütotoitaine. Shilajiti põhikomponent fulvohape on täheldatud selle võime tõttu parandada toitainete imendumist, tõsta energiataset ja hõlbustada organismi võõrutust. Fulvohape on kriitilise tähtsusega toitainete transportimisel rakkudesse ja toksiinide väljutamisel, parandades oluliselt energiat ja üldist tervist.

Shilajit, mida nimetatakse ka salajitiks, shilajatuks, mumie’ks, mineraalseks pigiks ja mummiyoks, hangitakse erinevatest kohtadest, nagu India, Nepal, Venemaa ja Tšiili. Uuringud näitavad, et selle kasulikkus tervisele erineb sõltuvalt aine geograafilisest päritolust.

Shilajit, mida nimetatakse “nõrkuse hävitajaks”, on paljudes kultuurides silmapaistev. Iidse ajurveeda teksti, Cha raka Samhita kohaselt: “Universumis ei ole ravitavat haigust, mis ei oleks tõhusalt ravitav shilajiti abil, kui seda manustatakse sobival ajal, kasutades ettenähtud meetodit.”

Ayurveda kuldne eliksiir kaasaegse heaolu jaoks

Ayurveda traditsioonis liigitatakse shilajit nelja liiki: svarna (kuld), rajat (hõbe), tamra (vask) ja loh (raud), millest igaüks on hinnatud konkreetsete terapeutiliste eeliste järgi. Eriti hinnatud on kuldne shilajit, mis on tuntud oma noorendava toime poolest. “Arvatakse, et see shilajiti vorm edendab elujõudu, pikaealisust ja üldist heaolu, tasakaalustades doshasid ja stimuleerides rakkude taastumist,” märgib pr Bhat.

Ajurveeda põhimõtete kohaselt on shilajiti erinevad vormid suunatud erinevatele terviseprobleemidele. Hõbedast shilajiti kasutatakse selle jahutava mõju jaoks, samas kui vasest shilajit eelistatakse selle soojendavate omaduste tõttu, mis suurendavad elujõudu ja ainevahetust. Raua shilajitile omistatakse maandus ja seda soovitatakse sageli väsimuse vastu võitlemiseks ja vastupidavuse parandamiseks.

Iidsed ajurveeda metoodikad rõhutavad shilajiti puhastamise kriitilist rolli. See läbib ulatusliku puhastamise, et eemaldada saasteained, näiteks raskmetallid, ja suurendada selle terapeutilist toimet. Dr Bhat juhib tähelepanu: “Shilajiti puhastamine on pöördeline samm enne selle meditsiinilist kasutamist.” Shilajiti tavaline puhastusprotsess hõlmab selle kuumutamist taimses keetmises, mida nimetatakse triphalaks või lehma uriinis, seejärel segu filtreerimist ja kuivatamist.

“Shilajiti võib manustada koos erinevate anupanadega (kandjatega), et suurendada selle terapeutilist toimet,” selgitab pr Bhat. Nende kandjate hulka võivad kuuluda piim, ghee ja või mesi.

Shilajiti kuus potentsiaalset eelist

Kuigi shilajit on sajandeid olnud traditsioonilise meditsiini põhiosa, on kaasaegne teadus alles hakanud uurima selle teatatud terviseeeliseid. Lisaks oma potentsiaalile võidelda vähisüdame-veresoonkonna haiguste ja unetusega, teeb shilajit edusamme ka nendes kuues põhivaldkonnas:

1. Suurendab energiat ja sportlikku jõudlust

Shilajit lööb laineid oma võime eest tugevdada füüsilist ja vaimset energiat. Saladus peitub selle võimes suurendada mitokondriaalset efektiivsust, sisuliselt turboülelaadides keha rakumootoreid.

Shilajiti aktiivsed komponendid optimeerivad mitokondriaalset funktsiooni, võimaldades toitainete tõhusamat muundamist energiaks. Kombineerituna kehas looduslikult leiduva antioksüdandi CoQ10-ga võib shilajit oluliselt suurendada vastupidavust ja vastupidavust.

Sidney Stohs, kellel on doktorikraad biokeemias, rõhutab oma uurimistöös: “Loomade ja inimeste andmed toetavad selle kasutamist taaselustajana, suurendades füüsilist jõudlust ja leevendades väsimust ATP täiustatud tootmisega.”

Sportlased ja üksikisikud, kes taluvad väsimust, on märganud, et tõendid toetavad shilajiti rolli füüsilise jõudluse parandamisel ja selliste seisundite lahendamisel nagu kroonilise väsimuse sündroom.

63 osalejaga uuring näitas, et 500 mg shilajiti tarbimine päevas kaheksa nädala jooksul võib oluliselt aidata säilitada lihasjõudu pärast pingutust ja minimeerida koekahjustusi, rõhutades selle tähtsust energia suurendamise ja taastumise toidulisandina.

2. Parandab aju tervist

Uuringud näitavad, et shilajit võib mängida rolli aju tervise toetamisel. Uuringud näitavad, et shilajiti fulvohape võib aidata vältida tau valgu kogunemist, mis on Alzheimeri tõve tunnus, mis viib ajurakkude degeneratsioonini.

Täiendavad uuringud toetavad shilajiti laiemaid kognitiivseid eeliseid, eriti kui neid kasutatakse koos teiste toidulisandite või toitumismeetmetega. Nimelt näitas uuring, et B-vitamiini kompleksiga kombineerituna võib shilajit olla kasulik Alzheimeri tõvega inimestele.

3. Vähendab luuhõrenemist

Shilajiti uuritakse selle võimalike eeliste osas luude tervisele, eriti menopausijärgsete naiste seas. Hiljutised teadusuuringud näitavad, et shilajiti ekstrakt võib mängida olulist rolli luu mineraalse tiheduse säilitamisel, pakkudes lootust osteoporoosi ohus olevatele inimestele.

Üksikasjalikus uuringus, milles osales kuuskümmend naist vanuses 45 kuni 65 aastat, näitasid tulemused, et päevased annused 250 milligrammi (mg) ja 500 mg shilajiti ekstrakti säilitasid 48 nädala jooksul oluliselt luu mineraalset tihedust. Uuringu autorid omistavad selle efekti shilajiti rikkalikele antioksüdantidele, põletikuvastastele ja kollageeni suurendavatele omadustele, mis võivad aidata kompenseerida östrogeenipuudusega seotud suurenenud luude käivet ja oksüdatiivset stressi.

4. Suurendab viljakust

Shilajitil on potentsiaal mõjutada hormonaalset tasakaalu ja suurendada viljakust. Põhjalikus uuringus nägid 45–55-aastased mehed, kes võtsid 250 mg puhastatud shilajiti kaks korda päevas kolme kuu jooksul, märkimisväärset tõusu nii kogu kui ka vaba testosterooni koos dehüdroepiandrosterooni tasemega, edestades platseebot saanud inimesi.

Edasised uuringud on rõhutanud shilajiti efektiivsust sperma kvaliteedi parandamisel, eriti madala spermatosoidide arvuga inimestel. 100 mg shilajiti võtmine kaks korda päevas tõi kaasa spermatosoidide liikumise olulise paranemise ja spermatosoidide üldise arvu 61.4% tõusu, kusjuures tervete spermatosoidide arv kasvas märkimisväärselt 18.9 protsenti. Veelgi enam, see ravi vähendas sperma oksüdatiivset stressi ja suurendas vere testosterooni taset umbes 25 protsenti.

Shilajiti viljakust suurendavad omadused ei piirdu meestega. Neuroteadlane Andrew Huberman on märkinud shilajiti võimet suurendada folliikuleid stimuleerivat hormooni, mis on munarakkude arenguks hädavajalik, mis viitab selle laialdasele rakendatavusele viljakusravis. Shilajit on “viljakas”, ütles hr Huberman YouTube’i videos pealkirjaga “Ashwagandha &; Shilajit Benefits, Huberman Lab Podcast”.

Lisaks munarakkude kasvule kaasaaitamisele suurendab shilajit ka libiidot ja toetab reproduktiivtervist, muutes selle paljutõotavaks looduslikuks toidulisandiks neile, kes soovivad suurendada oma rasestumisvõimalusi.

5. Triikib aneemia välja

Tänu rikkalikule mineraalide sisaldusele võib shilajit võidelda aneemiaga. Loomkatsed on näidanud selle võimet tõsta hemoglobiini taset ja suurendada punaste vereliblede arvu – vere tervise olulisi näitajaid. Need tulemused on eriti asjakohased, arvestades laialt levinud rauavaegusaneemiat ja looduslike abinõude otsimist.

Shilajiti fulvohape on leitud rottidel läbi viidud uuringus, et suurendada organismi võimet rauda absorbeerida ja kasutada, tegeledes aneemia algpõhjusega, tagades, et raua tarbimine tähendab vere tervise käegakatsutavat paranemist. Shilajit näitab lubadust tõhusa täiendusena aneemia ravimisel, suurendades raua taset ja selle omastamist. Siiski on vaja täiendavaid uuringuid, et täielikult kindlaks teha selle eelised inimese aneemia ravis.

6. Kõrge kõrgusega liitlane

Sanskriti keeles tuntud kui “mägede vallutaja” Shilajit elab oma nime järgi, aidates neid, kes navigeerivad kõrgete kõrguste väljakutsetes. Seda looduslikku ainet tähistatakse selle võime eest lahendada mitmesuguseid mägiuurijatele ühiseid terviseprobleeme.

Uuringud viitavad Shilajiti tõhususele kõrgusehaiguse vastu võitlemisel, kusjuures selliseid sümptomeid nagu hüpoksia, väsimus ja unetus leevendab selle rikkalik fulvohappe ja mineraalide sisaldus. Need komponendid parandavad toitainete transporti ja energiatootmist, tugevdades samal ajal immuunsüsteemi. Selle adaptogeensed omadused võimaldavad kiiremat aklimatiseerumist suurtele kõrgustele.

Shilajiti integreerimine oma terviserežiimi

Rahvarohkel heaoluturul on autentse shilajiti leidmine nagu kivide vahelt pärli otsimine. Selle lubadus loomulikust kasust tervisele muudab selle ihaldatud abinõuks, kuid võltsitud toodete oht tähendab, et ostjad peavad navigeerima ettevaatlikult.

“Autentsus ja kvaliteet on olulised tegurid, mida tuleb arvestada,” kinnitab pr Bhat, rõhutades tõelise shilajiti valimise tähtsust. Erinevalt oma vedelatest või pillide kolleegidest on tõeline shilajit vaik, mis kujutab endast selle tervist parandavate omaduste kõige tugevamat vormi. See looduslik vaik muundub soojuses, muutudes elastseks ja kleepuvaks ning lahustub soojades vedelikes kuldseks või punakaks tooniks.

Ometi on shilajiti omandamine alles algus. Selle integreerimine igapäevasesse terviserežiimi nõuab teadmisi ja hoolt, eriti kuna sellel puudub USA Toidu- ja Ravimiameti heakskiit ja kehtestatud annustamisjuhised. “Alustage väikestest annustest ja suurendage tarbimist järk-järgult,” soovitab pr Bhat, et võimaldada kehal kohaneda ilma kõrvaltoimeteta. Kliinilised uuringud viitavad sageli päevasele tarbimisele 200 kuni 500 mg, mis on jagatud kaheks annuseks, kuigi individuaalsed eelistused võivad selle erilise maitse tõttu erineda.

Tähelepanelikkus selle kasutamisel on võtmetähtsusega, eriti neile, kellel on olemasolevad seisundid või kes võtavad muid ravimeid. “Enne uue toidulisandite režiimi alustamist on ülimalt tähtis konsulteerida tervishoiutöötajaga,” soovitab pr Bhat, rõhutades vajadust isikupärastatud juhendamise järele – eriti rasedatele või spetsiifiliste terviseprobleemidega inimestele.

Shilajiti efektiivsuse ja ohutuse uurimise edenedes tunnustatakse selle heaolu parandamise potentsiaali. Kuid selle igivana abinõu täielik integreerimine kaasaegsetesse tervisetavadesse on endiselt pooleli, mis nõuab täiendavat uurimist.

Sarnased

Leia Meid Youtubes!spot_img
- Soovitus -spot_img

Viimased

- Soovitus -spot_img
- Soovitus -spot_img
- Soovitus -