spot_img

Kus õhusaaste lühendab elusid

Keskmine planeedi inimene võiks elada 2,3 aastat kauem, kui globaalset tahkete osakeste saastetaset vähendataks, et see vastaks Maailma Terviseorganisatsiooni juhistele.

Seda näitavad Chicago ülikooli energiapoliitika instituudi uuringud, mis avaldati 2023.aasta õhukvaliteedi eluindeksis.

Nagu Statista Anna Fleck allpool kirjeldabon see arv paljudes riikides palju hullem…

Infograafik: kus õhusaaste vähendab elusid |  Statistika

Rohkem infograafikat leiate Statistast

Bangladeshis registreeriti kogu maailmas halvim PM2,5 tase 74 ug/m3, mis on terav kontrast WHO soovitusega maksimaalselt 5 ug/m3.

Kui selline saastetase püsib, väheneb elanike eluiga hinnanguliselt keskmiselt 6,8 aasta võrra.

Järgmised kolm kõige hullemat rikkujat on samuti Lõuna-Aasias, kus India on teisel kohal (5,3 aastat), Nepal (4,6 aastat) ja Pakistan neljandal (3,9 aastat).

Hiina on viimastel aastatel märgatavalt paranenud. Alates 2013.aastast on riik pikendanud oma elanike keskmist eluiga 2,2 aasta võrra – nii kaua, kuni see saaste vähenemine jätkub. See on tingitud õhukvaliteedi parandamisest riigis. Kuid tasemed on endiselt piisavalt ohtlikud, et võtta inimeste elu umbes 2,5 aastat.

Aafrika riigid on samuti üleesindatud üheksa parima hulgas, sealhulgas Kongo Demokraatlik Vabariik, Rwanda, Burundi ja Kongo Vabariik. Aruande kohaselt kogevad Kongo DV piirkonnad Mai-Ndombe, Kwilu ja Kasaï õhusaaste taset, mis kaotab oma elanikele kuni nelja eluaasta. See on osaliselt tingitud jäätmete põletamisest, kaevandamisest ja sellistest tavadest nagu tsemendi tootmine.

USA on suhteliselt madalamal kohal, kuna sealsete elanike eluiga on lühenenud 3,6 kuu võrra. Nagu kõigi küsitletud riikide puhul, on ka riigisisese asukoha järgi märkimisväärseid erinevusi. Näiteks 2021.aastal asus 30 kõige saastatuimast maakonnast 20 maapõlengute tõttu Californias.

JÄTA OMA KOMMENTAAR

Sarnased

Leia Meid FBs!spot_img

Viimased

- Soovitus -spot_img
- Soovitus -spot_img