spot_img

Edward Snowden: “Teavitada avalikkust sellest, mida tehakse nende nimel ja mida tehakse nende vastu”

Edward Joseph Snowden sündis 21. juunil 1983  Elizabeth Citys, Põhja- Carolinas .Tema emapoolne vanaisa Edward J. Barrett , USA rannavalve kontradmiral , sai FBI kõrgeks ametnikuks ja oli 2001. aastal Pentagonis 11. septembri rünnakute ajal . Snowdeni isa Lonnie oli rannavalve ohvitser ja tema ema Elizabeth oli USA Marylandi ringkonna ringkonnakohtu ametnik. Tema vanem õde Jessica oli advokaat Washingtoni Föderaalses Justiitskeskuses Edward Snowden ütles, et ta oli oodanud töötamist föderaalvalitsuse heaks, nagu ka tema ülejäänud perekond.Tema vanemad lahutasid 2001. aastal ja isa abiellus uuesti.

1990. aastate alguses kolis Snowden koos perega Marylandi osariiki Fort Meade’i piirkonda, kui ta veel koolis käis . Mononukleoosi tõttu jäi ta keskkoolist peaaegu üheksa kuud eemale.Kooli naasmise asemel sooritas ta GED- testi ja õppis Anne Arundeli kogukonnakolledžis . Kuigi Snowdenil puudus bakalaureusekraad, töötas ta Internetis magistrikraadi saamiseks Inglismaal Liverpooli ülikoolis 2011. aastal. Ta tundis huvi Jaapani populaarkultuuri vastu , oli õppinud jaapani keelt, ja töötas animefirmas , millel oli USA-s kontor. Ta ütles ka, et tal on algteadmised mandariini hiina keelest ja ta on väga huvitatud võitluskunstidest . 20-aastaselt nimetas ta sõjaväe värbamisankeedil budismi oma religiooniks, märkides, et agnostiku valik “kummalisel kombel puudus”.

2019. aasta septembris avaldas Snowden oma mälestusteraamatu “Permanent Record” .

Väljaandmisega seotud intervjuude raames, ütles ta ajalehele The Guardian , et abiellus Moskva kohtumajas Lindsay Millsiga .Paari esimene poeg sündis 2020. aasta detsembris  ja teine ​​poeg sündis millalgi enne 2022. aasta septembrit.

Edward Joseph Snowden on Ameerika Ühendriikide ja naturaliseeritud Venemaa kodanik, kes oli arvutiluure konsultant ja vilepuhuja , ta lekitas 2013. aastal riiklikult julgeolekuagentuurilt (NSA) kõrgelt salastatud teavet , kui ta oli töötaja ja alltöövõtja. Tema avalikustamine paljastas arvukalt ülemaailmseid jälgimisprogramme , millest paljusid juhivad NSA ja luureliit Five Eyes koostöös telekommunikatsiooniettevõtete ja Euroopa valitsustega, ning ajendas kultuurilist arutelu riigi julgeoleku ja eraelu puutumatuse üle .

2013. aastal palkas Snowden pärast varasemat töötamist Delli ja CIA- ga NSA töövõtja Booz Allen Hamilton . Snowden ütleb, et ta oli järk-järgult pettunud saadetes, milles ta osales, ja püüdis sisemiste kanalite kaudu oma eetilisi probleeme tõstada, kuid teda ignoreeriti. 20. mail 2013 lendas Snowden Hongkongi pärast töölt lahkumist NSA asutuses Hawaiil ning juuni alguses avaldas ta ajakirjanikele Glenn Greenwaldile , Laura Poitrasele , Barton Gellmanile ja Ewen MacAskillile tuhandeid NSA salastatud dokumente.. Snowden jõudis rahvusvahelise tähelepanu alla pärast seda, kui materjalil põhinevad lood ilmusid The Guardianis , The Washington Postis ja teistes väljaannetes.

21. juunil 2013 esitas Ameerika Ühendriikide justiitsministeerium Snowdeni vastu süüdistuse 1917. aasta spionaažiseaduse rikkumises ja valitsuse vara varguses, misjärel välisministeerium tühistas tema passi .  Kaks päeva hiljem lendas ta Moskva Šeremetjevo rahvusvahelisse lennujaama , kus Venemaa ametivõimud avastasid tühistatud passi, ja ta viibis lennujaama terminalis üle kuu. Venemaa andis Snowdenile hiljem varjupaigaõiguseesialgse elamisviisaga üheks aastaks, mida hiljem korduvalt pikendati. 2020. aasta oktoobris sai ta alalise elamisloa Venemaal. 2022. aasta septembris anti president Vladimir Putini poolt Venemaa talle kodakondsus ja 2. detsembril 2022 andis ta truudusevande . 

Vaidluste teemana on Snowdenit lekete eest mitmeti kiidetud ja hukka mõistetud. Snowden on kaitsnud oma tegusid püüdena “teavitada avalikkust sellest, mida tehakse nende nimel ja mida tehakse nende vastu”. Tema avalikustamised on õhutanud arutelusid massilise jälgimise , valitsuse saladuse hoidmise ning riikliku julgeoleku ja teabe privaatsuse vahelise tasakaalu üle , mida ta on öelnud, et kavatseb tagasiulatuvates intervjuudes teha. 

2016. aasta alguses sai Snowdenist San Franciscos asuva mittetulundusühingu Freedom of the Press Foundation president , mille eesmärk on kaitsta ajakirjanikke häkkimise ja valitsuse jälgimise eest. Tal on ka töökoht “nimetus” Venemaa IT- ettevõttes.  2017. aastal abiellus ta Lindsay Millsiga . “Ma pean Moskvas öösiti pea padjale panema,” ütles ta 2018. aasta novembris Iisraeli publikule, “aga ma elan internetis ja kõigis teistes maailma linnades.” 17. septembril 2019 ilmus tema mälestusteraamat Permanent Record .  2. septembril 2020 tegi USA föderaalkohus otsuse kohtuasjas United States vs. Moalinet Snowdeni paljastatud USA luure massiseireprogramm oli ebaseaduslik ja  põhiseaduse vastane.

Tundes kohustust võidelda Iraagi sõjas  , astus Snowden 7. mail 2004 USA armeesse ja temast sai 18X värbamisvõimaluse kaudu erivägede kandidaat. Ta ei lõpetanud koolitust  kahepoolsete sääreluu murdude tõttu ja 28. septembril 2004 vabastati ta administratiivselt.

Seejärel töötas Snowden 2005. aastal vähem kui aasta turvamehena Marylandi ülikooli keele kõrgtasemel uurimiskeskuses, mis on riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) rahastatud uurimiskeskus.  Ülikooli andmetel ei ole see salastatud rajatis,  kuigi see on tugeva valvatud asutus. 2014. aasta juunis ütles Snowden Wiredile , et tema töö turvatöötajana nõuab kõrgetasemelist julgeolekukontrolli , mille jaoks ta sooritas polügraafieksami ja läbis range taustauuringu…

Järgneb…

 

JÄTA OMA KOMMENTAAR

Sarnased

Leia Meid FBs!spot_img

Viimased

- Soovitus -spot_img
- Soovitus -spot_img